Библиотека успешно реализовала пројекат дигитализације

14. децембар 2022.

На конкурсу Министарства културе за финансирање или суфинансирање пројеката из области дигитализације културног наслеђа и савременог стваралаштва у 2022. години, Библиотеци „Бора Станковић“ су одобрена средства за формирање Одељење за дигитализацију. Министарство културе је пројекат подржало са 800.000 динара, док је Град Врање, као суфинансијер, учествовао са 381.000 динара. Пројектним средствима Библиотека је набавила неопходну рачунарску опрему (компјутер са јаким графичким способностима, софтвер за дигитализацију, скенер и другу техничку опрему) у циљу оспособљавања одељења за сам технички процес дигитализације и инсталирала LINUX оперативни систем на серверу, као и неопходне програме за рад веб аликације дигиталне библиотеке. Интензивним радом и успешном реализацијом пројекта постигнути су резултати, мерљиви и доступни јанвости, стручној и општој у домену отвореног приступа. Дигитализовани материјал корисницима је доступан путем линка на веб сајту Библиотеке или на адреси www.digitalna.bibliotekavranje.rs. У оквиру пројекта дигитализовано је 128 разгледница и шест монографских публикација (најстарија издања Боре Станковића). Сав дигитализовани материјал је претражив у пуном тексту. Дигитална библиотека је промотер завичајне културне баштине, са великом могућношћу презентовања и претраживања, видљива и јавно доступна широком кругу људи. Намењена је како студентима и истраживачима, тако и ентузијастима који желе да сазнају нешто више о Врању и врањском крају . Пројекат је, поред очувања значајне књижевне и културне баштине, развојем дигиталне интернет платформе, омогућио и једноставно управљање подацима о дигиталној грађи, увид и коришћење дигиталног садржаја стручној јавности и свим заинтересованим грађанима. Дигитализација у Библиотеци „Бора Станковић“ је постала редовна активност која ће се у континуитету спроводити у годинама које долазе.