Алија Краснићи гост Библиотеке поводом Дана Рома

10. април 2023.

Поводом Светског дана Рома, у петак 7. априла, Алија Краснићи, ромски  књижевник, сакупљач народног стваралаштва Рома и лексикограф био је гост Библиотеке. Он је присутним ученицима представио свој стваралачки опус и читао своје песме за децу на ромском и на српском језику. Ученици  су са занимањем слушали делове његове животне приче која је била и инспиративна за његов стваралачки рад. Он је казао да је 1975. године почео да прикупља народне бајке Рома на Косову и Метохији и тада се родила идеја да почне да прикупља фонд од око 12 хиљада ромских речи. „Аутор сам 18 речника, који су објављени са ромског и на неким другим језицима. Аутор сам првог ромског- српско речника у земљи и свету, на шта сам поносан, јер сам дао све од себе да будем тај први који ће нешто учинити за свој народ у нашој земљи“, рекао је један од највећих ромских писаца и додао да се у речнику налазе искључиво ромске речи, без иједне стране, које се углавном убацују у ромски језик у зависности од простора на коме живе. Према његовим речима сви Роми у свету могу да се споразумеју, јер изворни језик постоји у неколико десетина дијалеката, који се разликују углавном по изговору или одређеним једначењем гласова.

Дружењу са писцем су присуствовали ученици виших разреда Основне школе „Вук Караџић“ са педагошком асистенткињом Мевлидом Денић, Основне школе „Јован Јовановић Змај“ са асистенткињом Самантом Павловић и Основне школе „Бранислав Нушић“ из Ратаја са педагошким асистентом Рикардом Асановићем.