У Библиотеци представљена публикација „Дар Манастира Хиландар врањској Библиотеци“

2. јун 2023.

У среду, 31. маја, у Хиландарском кутку Библиотеке „Бора Станковић“, одржана је промоција публикације „Дар Манастира Хиландар врањској Библиотеци“. Публикација, културној и стручној јавности, представља каталошки дефинисану и уобличену, интегративно и хронолошки заокружену збирку књига, коју је Библиотека „Бора Станковић“ добила на поклон од Свештеног сабора стараца Светог Манастира Хиландара и игумана Методија. Само они који иду светосавским путем и славе писменост, знање и умеће српског народа имају велику и дубоко смислену потребу да учине добро дело, да, дарујући књиге, потврде љубав и бригу за свој народ и сваког појединца у њему. Благодарност има узвишен циљ и за онога ко даје и за онога ко прима. На сваки дар српски обичај је да се узврати пригодним уздарјем. Каталог књига „Дар Манастира Хиландар врањској Библиотеци” представља скромно уздарје Манастиру Хиландар.

Директор врањске Библиотеке Зоран Најдић, у свом уводном обраћању, истакао је колики је изазов представљао свеукупан посао везан за формирање и развој Хиландарског кутка, а затим и организовање и штампање каталога хиландарских књига. „Хиландарски кутак и каталог уређени су уз благослов архимандрита Методија, игумана манастира Хиландар, и уз велику подршку града Врања и градоначелника др Слободана Миленковића.“, рекао је Најдић.

Ауторке каталога и уводног текста, Александра Антић и Јасмина Кнежевић, за ову прилику приредиле су и презентацију Каталога, док су о значају издања за Врање и културну јавност уопште говорили рецензент каталога др Жарко Војновић, начелник

библиографског одељења Народне библиотеке Србије, игуман манастира Хиландар, архимандрит Методије и др Слободан Миленковић, градоначелник Врања.

„Свако ко ступи у везу са Хиландаром на било који начин, на неки начин постаје старији сам од себе јер улази у ту дубоку историју. Због тога је битна и ова веза коју је врањска Библиотека успоставила са Хиландаром јер она на тај начин постаје старија од себе“, рекао је рецензент др Жарко Војновић.

Игуман Методије у својој беседи је истакао значај симболике која је приказана на корицама публикације: „Постоји нешто што је веома специфично везано за Манастир Хиландар, што је на овом каталогу, намерно или случајно, али по Божијем пропису јасно показано. Ми овде видимо мотив, то је фасада са наше Саборне цркве, а црква је симбол молитве и духовности… али сама структура је састављена од писане речи и шта ту добијамо, коју симболику, да је овде реч, слово благословено молитвом и службом Богу. Не постоји бољи начин да се прикаже посебност Манастира Хиландара…“

,,Драги пријатељи, моја је дужност вечерас и да се у име Града Врања и свих Врањанаца још једном захвалим часном братству манастира Хиландар и њиховом духовном вођи, високопреподобном оцу игуману Методију на веома вредном поклону. Хвала вам и на свој пажњи и љубави коју несебично пружате свом метоху, граду Врању са манастиром Светог Николе, као и свој браћи и сестрама у Христу“, рекао је, у свом обраћању, градоначелник Врања, др Слободан Миленковић